SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) karmaşık bir algoritmaya sahiptir. SEO nedir ne değildir sorusunun cevabını bu makalede vermeye çalışacağız. Öncelikle şu yanılgıyı ortadan kaldırmak gerekiyor. İnternet sayfanıza sadece özgün yazı girerek başlık etiketlerine dikkat ederek ne yazık ki arama motorlarında yükselmeniz pek de olası değil. İşletmelerin internet ortamına giriş yapmasıyla beraber doğan SEO sektörü, arama motorları tarafından sıralanıyor. Arama motorları kendi kriterlerine göre, bünyelerindeki internet sayfalarını kategorize ederek sıralıyor.
“SEO çalışması, işletmeniz için geleceğe dönük yaptığınız bol kazançlı bir yatırımdır.” – Fatih Dörttepe
Dünyada birçok farklı SEO Ajansı ve SEO çalışması yapan freelance çalışan  bulunmakta. Haliyle her firmanın ve her uzmanın kendine özgün bir çalışma şekli bulunuyor. Yapılan çalışmalarda bazı işlemler sabitken bazı işlemler ise uzmanlar arasında tartışma konusu olabiliyor. Uzmanlar haricinde SEO’yu yeni öğrenen kişilerden bazıları, hazırladıkları yanlış bilgi içeren içeriklerle sektörü hem lekeliyor hem de emek hırsızlığı yapıyor.
seo nedir ne değildir

SEO = Backlink Değildir

Şu şüphe götürmez bie gerçektir ki şu anda dünyada en çok kullanılan arama motoru % 96 üzeri kullanım oranıyla Google’dir. Tüm ipleri elinde tutan Google ise tüm işletmeleri doğru bir şekilde, hakkaniyetli olarak sıralamak için düzenli olarak güncelleme yayınlıyor. 2017 – 2018 yıllarında yapılan güncellemelerde backlink dediğimiz kavram çok revaçta olsa sa 2018 yılının sonlarına doğru bu kavram etkisini yitirmiştir. Backlink kavramını art niyete döken fırsatçılar birçok farklı sektörde bulunan sitelerden bağlantıları göndererek siteleri yükseltiyordu. Bunun farkına varan google, yaptığı güncelleme ile bir internet sayfasına gelen alakasız backlinkleri cezalandırma kararı aldı. Günümüzden bir örnek vermek gerekirse, turizm sektöründe bulunan bir internet sayfasına hukuk bürosunun internet sayfasından bir link gönderilirse, bu alakasız backlink kategorisine giriyor ve spam olarak algılanıyor.

SEO Bütünlük + Doğallıktır

SEO sürekli güncellenen bir kavramdır. Artık seo çalışmasında, internet sayfasının yükselmesini belirleyen yüze yakın faktör bulunmaktadır. Tasarımından yazılımına, hızından içeriğine, özgünlüğünden kalitesine kadar her şey artık bir seo kriteridir.

Author

Quvart Bilişim

Leave a comment

İletişime Geç